Bilginoğlu, 1973 yılında Makine Yük. Müh. Ercan Bilginoğulları tarafından Türkiye Sanayisi’nin önde gelen kuruluşlarına yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı endüstriyele kipmanları, üstün bir hizmet kalitesi ile sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Bugün faaliyet konularında, uygulamaları ve yenilikleri ile sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmuştur. Müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışını ilke edinen Bilginoğlu’nun merkezi İzmir 1.Sanayi sitesinde yer almaktadır.Ayrıca İstanbul ve Bursa da da şube statüsünde showroom ve depoları bulunmaktadır.
 

VİZYONUMUZ

Türkiye ‘de yetkili satıcısı olduğumuz yabancı şirketlerin önce Türkiye’de daha sonra da Avrupa’daki en güçlü ve bilinen dağıtıcısı (distribütörü) olmak.

MİSYONUMUZ

Faaliyette bulunduğumuz endüstri sektöründeki üç ana grupta; ürün çeşitliliği, teknik destek,servis-dağıtım ağı ve donanımlı personelimizle Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olmak.
 
Bilginoğlu Satış ve Pazarlama Departmanı üç ana bölümden oluşmaktadır.
 
  Kalite Kontrol Ekipmanları
 
  Kesici Takımlar
 
  Dökümhane Malzemeleri
 

Kurulduğu günden beri kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde eğitim, altyapı ve teknolojiye her türlü yatırımı yapan Bilginoğlu, bugün genç-dinamik-donanımlı kadrosu, bilgi-işlem sistemi, özel stok - sipariş takibi, teklif hazırlama yazılımları, teknik dokümantasyonu, depo-showroom-satış mağazaları, araç filosu ile etkili bir satış organizasyonu kurmuştur.
Bilginoğlu’nun satışını yaptığı ürünler İzmir-İstanbul ve Bursa’daki showroomlarında müşterilerinin bilgisine sunulmakta ve ürün grubuna göre gerekirse demonstrasyon veya numune çalışmaları yapılmaktadır.
Böylece müşterilerin ihtiyaçlarına teknik olarak en uygun ve fiyat-performans oranı en yüksek ürünleri satın almaları sağlanmaktadır.
 
SATIŞ ORGANİZASYONU
 
   İZMİR, İSTANBUL ve BURSA’DA bulunan satış ofisleri, showroomlar ve yine İZMİR’DE bulunan 2000 m2 kapalı alanı olan yeni DEPO’SU ile
 
 ANKARA, KONYA, KAYSERİ, DENİZLİ, ADANA, GAZİANTEP, SAMSUN ve KAHRAMANMARAŞ merkezli bölgelerde güçlü satış organizasyonu ile
 
YETERLİ STOK
 
Bilginoğlu Ürün Katalogunda yer alan ürünlerin %99’unun hazır bulundurulduğu stokları ile
SATIŞ DESTEK ve TEKNİK DANIŞMANLIK
Satış ofislerinde konusunda uzmanlaşmış, telefon/e-posta veya firma ziyaretleri ile müşterilerinin ihtiyaçları olan her konuda 7/24 bilgi ve destek veren teknik elemanları ile
SATIŞ SONRASI DESTEK
Özellikle kalite kontrol cihazlarında satış sonrası sürekli destek ve eğitim hizmetleri ile
TAMİR, SERVİS ve KALİBRASYON
Bilginoğlu’nun satış ve bakımını yaptığı müşteriye ait cihazların yerinde veya tamir servisimizde her türlü yedek parça stoğu ile beklemeden, bekletmeden ve iş sürekliliğini aksatmadan tamir eden teknik servisimizle;
Bilginoğlu Satış Organizasyonu; öncelikle müşteri memnuniyetini hedeflemiştir.
 

KALİTE KONTROL EKİPMANLARI

Kalite Kontrol Ekipmanları dalında dünya çapındaki markaların mümessilliğini yapan Bilginoğlu, aşağıda ana başlıkları belirtilen ürün gruplarında, satış-teknik servis-eğitimler aracılığı ile sektördeki müşteri ihtiyaçlarını en verimli ve sorunsuz karşılamayı da ilke edinmiştir.
 
  Yerleşik veya Taşınabilir Üç Boyutlu Koordinat Ölçüm Sistemleri
  Ölçüm, Bağlama Sistemleri ve Ölçüm Yazılımları
  Dişli Ölçüm Sistemleri
  Lazer Markalama Cihazları
  Form, Optik ve Sertlik Ölçüm Cihazları
  Sertlik Test Mastarları
  Doğrusal Ölçüm Sistemleri, Lazer Taramalı Mikrometreler
  Muhtelif Küçük Ölçüm Cihazları
  Kaplama Kalınlığı Ölçüm Cihazları ve Probları
  Spektrometreler ve Spektrometre Kontrol Mastarları
  Optik Kontrol Sistemleri
  Granit Pleyt ve Standları
  Kalibrasyon Cihazları
  Malzeme Test Cihazları
  Analog ve Dijital Dinamometreler
  Plastik ve Polimer Test Cihazları
  Ultrasonik Sertlik ve Kalınlık Ölçüm Cihazları
  X-Ray Analiz ve Kaplama Kalınlığı Ölçüm Cihazları
  Doğrusal Ölçüm Sistemleri ve Ölçüm Probları
  Özel Amaçlı Ölçüm Sistemleri
  Vida Kontrol Mastarları
 
Konusunda uzman olan Bilginoğlu satış personeli, müşterileri ile ihtiyaçları doğrultusunda çözüm ortağı olarak çalışmaktadır. İzmir, İstanbul ve Bursa showroomlarında satın alınması planlanan ölçü aletleri üzerinde çalışır durumda bilgi verilmekte, gerekirse aynı ölçü aleti müşterinin fabrikasına kurulup kendi çalışma ortamında cihazı bizzat kullanması sağlanmaktadır.
Ölçümü yapılması planlanan iş parçalarına ait ayrıntılı ölçümler, ilgili cihazlar aracılığı ile Bilginoğlu personeli tarafından yapılıp, ölçüm raporları da müşteriye ulaştırılmaktadır. Böylece müşterilerin ihtiyacına en uygun cihaz/cihazlar saptanmakta ve müşterinin bilgisine sunulmaktadır.
Ayrıca ölçü aletlerinin tamir ve kalibrasyonu konusunda Bilginoğlu teknik personeli ve anlaşmalı laboratuarlar aracılığı ile hizmet verilmektedir.
Teknik danışmanlık; "Her konuşma bir gelişme doğurur."
İhtiyaç durumunda müşterilerin tüm soru ve sorunları için teknik açıdan uzmanlaşmış Bilginoğlu kadrosu, problem çözücü ve yol gösterici olmaktadır.
İzmir, İstanbul, Bursa ve diğer illere yapılan periyodik seyahatlerle Bilginoğlu müşterileri ziyaret edilerek sorunları ve ihtiyaçları yerinde saptanmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır. Bu ziyaretler sırasında yeni ürünler ve satış programına alınan cihazlar hakkında bilgi verilerek müşterilerin de teknolojiyi yakından takip etmeleri sağlanmaktadır.
 

TEKNİK SERVİS

"Bizim verdiğimiz sözden bir µm bile sapma olmaz."
Bakım; "Zaman kaybı olmadan bakım"
Bilginoğlu’ndan satın alınan bütün Mitutoyo cihazları garanti süresi içinde ya da bu süre dışında en ekonomik fiyatlarla tamir edilmektedir. Tamir departmanındaki mühendis ve teknikerlerimiz, Mitutoyo’dan bu konu ile ilgili eğitim almış, her türlü problemi çözecek ve sorulara cevap verecek donanımlı kişilerdir.
Bilginoğlu Teknik Servis’e gelen ölçü aletleri; tamir işlemi tamamlandıktan sonra Mitutoyo’nun mastar ve kalibrasyon cihazları ile kontrol edilmekte ve cihazın hassasiyeti, olması gereken toleranslar içinde olduğu tespit edildikten sonra teslim edilmektedir.
Ayrıca üç boyutlu koordinat ölçüm cihazı, Profil Projektör, Roundtest, Surftest, Contracer gibi büyük cihazlar, direkt bulunduğu yerde, müşterinin fabrikasında-işyerinde tamir edilmekte ve daha sonra doğruluğu yine Mitutoyo’nun mastar ve kalibrasyon cihazları ile kontrol edilerek teslim edilmektedir.
Gerek Bilginoğlu tamir servisindeki tamir işlemlerinde gerekse cihazın bulunduğu müşteri işyerinde yapılan tamirat işlemlerinde üretim kaybı ve kesintilerin asgariye indirilmesi Bilginoğlu ana gayelerindendir.